T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ADIYAMAN / GERGER - Gerger Anadolu İmam Hatip Lisesi

Haberler

Nis

İlçe kapsamında düzenlenen Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası'nda HEDEF5  ZEKA OYUNLARI'NDA lise kategorisinde ilçe birincisi Ceren SARIDOĞAN,  SUDOKU ZEKA OYUNLARI YARIŞMASI'NDA lise kategorisinde ilçe birincisi Sultan AYDOĞAN olmuştur. 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ve ÇOCUK BAYRAMI kapsamında ilçe öğrencileri arasında düzenlenen kompozisyon yarışmasında ise Meryem ÖZTEKİN  birinci olmuştur. Öğrencilerimiz madalya ve hediyeleriyle ilçe stadında düzenlenen  23 NİSAN KUTMALARI'NDA buluşmuştur. Madalya ve hediyeler Gerger İlçe Kaymakamı Sayın Ömer SAYGILI ve İlçe Belediye Başkanı Erkan AKSOY tarafından  verilmiştir.

Nis

Gerger İmam Hatip Lisesi  öğretmen ve öğrencilerinin katılımıyla iftar programı düzenlendi. Ramazan-ı Şerifin birleştirici ve arındırıcı ruhu düsturuyla bir araya gelen öğretmen ve öğrencilerimiz huzurlu ve keyifli bir ramazan akşamı geçirdi. Kuran tilaveti ile başlayan program ilahi, sinevizyon  gösterisiyle devam etti.  Meslek hocalarımız tarafından bu kutlu ayın önemi ve güzelliği tekrar tekrar vurgulandı. Okulumuz öğrencileri tarafından yapılan hatimin duası ile bu güzel ramazan akşamı sona erdi. Emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Nis

EBA KULLANIMI HAKKINDA BİLGİLENDİRME SEMİNERİ

 Okulumuz Rehber  Öğretmeni Feyza TEMİZYÜREK  Okulumuz Öğrencilerine  eba kullanımı konusunda öğrencilerin eba'yı daha verimli kullanmaları ve özellikle 11. ve 12. sınıflar için Eba akademik desteğin önemi hakkında bilgilendirme semineri düzenledi.

Mrt

         2023-2024 Eğitim –Öğretim yılında İl Projeleri kapsamında yer alan “Nerde O Eski Oyunlar” projesinde çocuklarımız oyunlarla; liderlik, kurallara uyma, paylaşmayı bilme, zamanı verimli kullanabilme, zihinsel ve fiziksel beceriler kazanma ve kendi kültürünü tanıma gibi kazanımları sağlamaktadır. Bu anlamda oyun kavramı kentsel yaşamın getirdiği olumsuzluklarla birlikte çocukların bireysel olarak yaptığı ve daha çok bilgisayar başında oynanır hale dönüşmüştür. Bu durum nesiller aracılığı ile getirilen geleneksel çocuk oyunlarımızın geçmişe taşınmasında bozucu etki oluşturmaktadır. Ayrıca hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme obez çocukların sayısı günümüzde hızla artmaktadır. Geleneksel çocuk oyunları şenliği ile çocuklarımızın karakterine uygun fiziksel etkinlikler yapması, paylaşmayı öğrenmesi, oyunla başlayan spor alışkanlığının yaşam biçimi haline dönüşmesi hedeflenmektedir.

         Proje kapsamında kızlarda ip atlama ve erkek öğrenciler arasında çember oyunu yarışması yapılmıştır. 

         Öğretmenlerimizden ELİF DUMANLI  ve MERVE TURAN' a TESEKKÜR EDERİZ.

Mrt

Okulumuzda Feyza TEMİZYÜREK koordinatörlüğünde Zeka Oyunları Yarışmaları düzenlenmektedir.

Zeka oyunlarından biri olan mangala yarışması ile bireylerde dikkatli düşünme, stratejik kararlar verebilme, zaman yönetiminde gelişmişlik bilinci yaratmak, bireylerin arasında dostluk ve paylaşım duygularını geliştirmek amaçlanmıştır. Okulumuz Mangala Yarışması'na farklı sınıf düzeylerinden toplam 22 öğrenci gönüllü katılım sağlamıştır.

 

 Mangala yarışmamız şu şekilde sonuçlanmıştır.

1. Eren ÖZTORAMAN

2. Resul KILIÇ

3. Baran DOĞAN

 

Yarışmaya katılan tüm öğrencileri teşekkür ederiz. Okul 1.si olan Eren ÖZTORAMAN'ı, okul 2.si Resul KILIÇ'ı ve okul 3.sü Baran DOĞAN'ı başarılarından dolayı kutlarız.

 

Gerger Mangala Yarışması ise 16 Nisan Salı günü gerçekleşecektir. Başarılı olan 3 öğrencimiz okulumuzu temsil edecektir.

Mrt

Tarihin her döneminde milletleri oluşturacak ve hürriyetlerini ortaya koyacak birçok marş yazılmıştır. Yüce Türk milletinin hürriyetini ortaya koyacak marş ise bundan tam 103 yıl önce Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınmıştı. Cepheden cepheye koşulan o savaş yıllarında kahraman Türk ordusuna ister cephede isterse de cephe gerisinde moral vermeye çalışan Türk halkı büyük çaba sarf etmişti. Bu çabanın manevi cephesini ise Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı’nı yazarak göstermişti. Aradan tam 103 yıl geçmesine rağmen o manevi cephe hala daha Türk milleti tarafından dimdik ayakta tutuluyor. 

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı" Kaymakamımız Sn.Ömer SAYGILI, Belediye Başkanımız Sn.Erkan AKSOY, Milli Eğitim Müdürümüz Sn.Kemal KARADAĞ, İlçe Emniyet Amir Vekili Başkomiser Sn.Yalçın YARDIM,  diğer protokol üyeleri ve okullarımızdan öğretmenlerimizin de katılımıyla 12 Mart Salı günü Cumhuriyet İlkokulu Konferans Salonunda gerçekleştirilmiştir. Okulumuz Gerger Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmenlerine ve öğrencilerine teşekkür ederiz.

Şbt

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem gerçeğine dikkat çekmek, deprem farkındalığı ve eğitim ilişkisinin önemine vurgu yapmak için günün anlam ve önemine uygun olarak eğitim ve bilgilendirme semineri öğretmenlerimiz Feyza TEMİZYÜREK ve Mustafa GÜLTEKİN tarafından yapılmıştır.

Şbt

Milli Savunma Üniversitesi'nin etkin bir şekilde tanıtımı yapılarak ve görünürlüğünün artırılması amacıyla "MSÜ YÜZ YÜZE TANITIM FAALİYETİ" okulumuzda 11. ve 12. sınıfları kapsayacak şekilde Meslek Tanıtma Kulübü ve Rehberlik Servisi eşliğinde gerçekleştirilmiştir. MSÜ sınav başvuru tarihi 3-30 Ocak 2024 tarihleri arasında yapılacaktır.

MSÜ sınavı 3 Mart 2024'te yapılacaktır.

Şbt

Mevlana 7 asır önce Anadolu topraklarına gelerek ilimle, irfanla, hikmetle yoğurduğu Mesnevisi ile millet olma şuurunu yerleştirmiş, Anadolu'yu bu aziz değerlerle mayalamıştır. Bu topraklardaki kardeşlik, sevgi ve şefkatin kurulmasında, bu medeniyetin inşa edilmesinde, yeşertilmesinde ve bugünlere kadar gelmesinde hiç kuşkusuz Mevlana'nın eserlerinin büyük payı var.

Yunus Emrelerin, İbn-i Arabilerin, Hacı Bayram-ı Velilerin, Mevlanaların açtığı yolda önce insan, önce millet diyebilmeyi başarmış; kardeşliği, sevgiyi, barışı her türlü maddi değerin üzerine çıkarabilmiş bir milletiz. Mevlana'nın hikmetli sözleri, irfanla yoğurulmuş öğütleri, fitneyi, fesadı, hasedi silip atmış bir büyük kardeşlik iklimini kurmuştur.

Tarih boyunca bu millet, içeriden ve dışarıdan birçok düşmanla mücadele etti. Sayısız harpten, sayısız çatışmalardan hamdolsun yıkılmadan çıkmayı başardı. İşte bizleri bugünlere, bu gönül erlerinin ektiği sevgi tohumları, birlik ve beraberlik aşkı getirdi. Köklerimiz sağlam, temellerimiz kavi, ruhlarımız tek. Bizler bu topraklara payanda ile değil köklerimiz ile bağlıyız.

Bizim sevdamız, bizim aşkımız, bizim kavgamız bu milletin, bu toprakların selametini garanti altına almak, ecdadımızın emanetini sağ salim gelecek nesillere teslim etmektir. , Evet dertliyiz. Hem de çok dertliyiz. Derdimizi de hamdolsun seviyoruz. Mevlana’nın dediği gibi: “Derdimi seviyorum. Biliyorum ki derdimi veren de beni seviyor. Seven sevdiğinin nazını çekiyor. Sevilen çekmesin de neylesin.”

Mevlana'nın öğretisi o büyük eseri “Mesnevi” aşk üzerine kurulmuştur. Aşkla yapılmayan hiçbir işin bereketi bulunmaz. Aşksız hiçbir iş uzun ömürlü olmaz. Çünkü aşk bir söz değil, bir haldir. Bu dünya aşk üzerine yaratılmıştır. Aşk kişinin sevdiğinde yok olmasıdır.  Bizim medeniyetimizin kurucu harcı, çimentosu aşktır. Peygamberimiz bir aşk peygamberidir. Biz aşkın ümmetiyiz. Hasret, vuslat, ümit, sevinç, keder hepsi bu aşkla var olunmuştur.

 Bakınız Ney’in sesine. Ney'den çıkan ses neyzenin nefesinden gelmez. Neyzen'in içindeki aşktan, coşkudan, özlemden, hasretten, elbette kavuşmanın, vuslatın beklentisinden gelir. Bizler bu aşkın, bu sevdanın, yardan ve serden geçmenin derdindeyiz. Bir derdimiz var, bir özlemimiz var, bir kavgamız var. Bu derdi bu aşktan alıyoruz. Cananımızdan alıyoruz. Özümüzden, yaradanımızdan alıyoruz. İnanın derdimizi seviyoruz. Çünkü derdimizi aynı zamanda dermanımız olarak görüyoruz. Aynen  Mevlevi dervişleri gibi biz bu dünyanın peşinde değiliz, ukbanın derdindeyiz.

Şbt

Gerger Anadolu İmam Hatip Lisesi "Kariyer Haftası ve Meslek Tanıtımı" uygulaması ile Meslek Tanıtma Kulübü ve Rehberlik Servisi ortak çalışması eşliğinde etkinlikler gerçekleştiriliyor. Bugünkü misafirlerimiz Doktor Rabia Kaya, Hemşire Zeynep Elbistan ve Hemşire Feyza Nur Sadan. Bizleri kırmayıp davetimize icabet ettiler. Meslekleri ile ilgili öğrencilerimizin sorularını cevaplandırdılar. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

Şbt

Gerger Anadolu İmam Hatip Lisesi "Kariyer Haftası ve Meslek Tanıtımı" uygulaması ile Meslek Tanıtma Kulübü ve Rehberlik Servisi ortak çalışması eşliğinde etkinlikler gerçekleştiriliyor. Bugünkü misafirlerimiz polislerimiz. Elif Köksal, Bilal Birer, Arif Fırat ve Hasan Doğan Şengül bizleri kırmayıp öğrencilerimizle buluştular. Meslekleri ile ilgili öğrencilerimizin sorularını cevaplandırdılar. Güzel bir programdı. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

Şbt

 

Gerger Anadolu İmam Hatip Lisesi "Kariyer Haftası ve Meslek Tanıtımı" uygulaması ile Meslek Tanıtma Kulübü ve Rehberlik Servisi ortak çalışması eşliğinde etkinlikler gerçekleştiriliyor. Bugünkü misafirlerimiz Jandarma Astsubay Mustafa Karagedik ve Jandarma Uzman Çavuş Umut Öğüş. Meslekleri ile ilgili öğrencilerimiz tarafından sorulan sorulara cevap verdiler. Dikkatle ve ilgiyle dinlenilen bir program oldu. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

Şbt

Gerger Anadolu İmam Hatip Lisesi "Kariyer Haftası ve Meslek Tanıtımı" uygulaması ile Meslek Tanıtma Kulübü ve Rehberlik Servisi ortak çalışması eşliğinde etkinlikler gerçekleştiriliyor. Bugün ağırladığımız isim Sayın Fethi Gürbüz. Fethi Bey veteriner hekim olarak çalışmaktadır. Mesleği ile ilgili öğrencilerimize bilgiler verip soruları cevaplandırdı. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Ock

Gerger Anadolu İmam Hatip Lisesi "Kariyer Haftası ve Meslek Tanıtımı" uygulaması ile Meslek Tanıtma Kulübü ve Rehberlik Servisi ortak çalışması eşliğinde etkinlikler gerçekleştiriliyor. Bugünkü konuklarımız Sayın Ferhat Zariç ve Jiyan Zariç. Ferhat Bey Psikolog olarak çalışmaktadır. Jiyan Hanım ise yazılım mühendisi. Mesleklerini öğrencilerimize tanıttılar. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

Ock

Gerger Anadolu İmam Hatip Lisesi "Kariyer Haftası ve Meslek Tanıtımı" uygulaması ile Meslek Tanıtma Kulübü ve Rehberlik Servisi ortak çalışması eşliğinde etkinlikler gerçekleştiriliyor. İkinci konuğumuz Sayın Tuğba Temel. Sınıf Öğretmeni olarak minik kalplere dokunmakta. Mesleğini öğrencilerimize tanıttı. Kendisine teşekkür ediyoruz.